Sismik Dilatasyon

Ülkemizin tamamına yakın bölümü deprem kuşağında bulunmaktadır. Yanlış ve teknik dışı yapılaşmalar bu doğal afetle birleştiğinde, karşımıza can ve mal kaybına yol açan, telafi edilemez acı tablolar çıkmaktadır. Bu sebeplerden yola çıkarak, inşaat sektöründe de Deprem izolatörlü binalar yapılması ön plana çıkmış ve yeni yapılan binalarda uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulama ile beraber yapılarda dilatasyon boşlukları da genişlemiş ve problem haline gelmiştir.

 Ülkemizde yeni başlayan bir uygulama olduğu için haliyle daha önce kullanılan bir dilatasyon örneği de mevcut değildir. İzolatörsüz dilatasyon açıklıkları 5-10 cm olduğunda bu boşluklar alüminyum çıtalar vasıtası ile kapatılabiliyordu. Fakat 50-90 cm gibi geniş açıklıklardaki boşluklar alüminyum çıtalar ile kapatılamamaktadır. Bu şekilde bir uygulama yapıldığını varsayarsak yol, köprü gibi yapıların üzerlerinden araç ve yaya geçişi sırasında alüminyum çıtalar zedeleneceğinden zamanla problemlere yol açacaktır aynı şekilde bir sarsıntı anında binalar arasındaki kaplamaları korumayacaktır. (seramik, fayans vb.)

 Sistemin amacı 50-90cm bulan dilatasyon boşluklarının araç ve yaya trafiği için uygun olarak kapatılmasını, boşluğun üzerindeki bina içi zemin kaplamalarının deprem ya da sarsıntı anında zarar görmemesini sağlamaktır. Uyguladığımız sistemde 50-90cm bulan dilatasyon boşluklarının statik hesaplamaları yapılarak şartlara uygun hale getirilmiştir.

SİSMİK DİLATASYON SUNUM